Vrútocký incident

Autor: Miroslav Ferkl | 16.6.2020 o 11:37 | (upravené 17.6.2020 o 11:16) Karma článku: 5,12 | Prečítané:  1458x

Napadnutá škola! Správy idú bleskovo, dostanete to na mobil. Je štvrtok 11.júna 2020, doobeda, všetci sú v rozbehu dňa. Tragédiu mladého človeka, vidia viacerí v priamom prenose, na vlastné oči.

Z kusých správ si každý skladá, obraz skazy. Dozvedám sa čriepky a neoverené správy, z každého kúta. Ženy postávajú s desom v očiach, ich vnúčatá a deti boli v tej škole.

Idem okolo, páchateľ leží na zemi, prikrytý kusom kartónu, noha s kvalitnou podrážkou, trčí v smere na východ. Okolo policajná páska, všetci čakajú na úradné pokyny, na príchod šéfov, ministrov, predsedu parlamentu, ktorý to chce tiež vidieť, na vlastné oči. Je tu akosi doma, ako už by vrútočan.

Na internete vidíte spomienku na učiteľa, ktorého mali všetci radi. Ta tvár je mi známa, videli sme sa na turistike. Ako vrútočania, sme vtedy prehodili pár viet. Bolo pekné počasie a všetci sme trpeli v karanténe a z odstupov. Z odstupov od človeka, asi preto sme nadviazali reč.

Páchateľa Ivana, ukazujú najprv z profilu, potom vidím aj priamo a už ho aj menujú. Viacerí ho poznávame. Sedával pri prvom stole v krčme Zelený dom vo Vrútkach. Vášnivé debaty s podobnými mladými, boli pred voľbami časté. Všimol som si, že na stole vôbec nemali alkohol. Mal výraznú vadu na pere, ale dokázal s ňou žiť, nepôsobil nevyrovnane. Debaty trvali niekedy dosť dlho. Začul som, že sa bavia o politike. Tých pár pojmov, čo som počul, malo hlavu a pätu. Potešilo ma, že sa o svet okolo, vôbec mladí zaujímajú. Avšak, keď ma zviedla náhodná debata s jeho besedníkom, pochopil, som, že sa besedník správa dosť výrazne zaujato a demagogicky. Trvá na svojej pravde. Bol výrazne v debate aktívnejší, ako aj s Ivanom. Voľby sa blížili rýchlo. Už som tam aj prestal chodiť, takže som ich viac nevidel a nepočul.

Ako všetko dopadlo, vieme teraz.

Násilné vniknutie do školy, cez sklenenú dvojitú výplň, spôsobilo ranu, ako z granátu, spomína riaditeľka školy. Tvrdí, že motívom, určite nebola šikana na „jej“ škole. O tom by predsa musela niečo vedieť, dávajú si na tento druh „zábavky“, starších žiakov voči mladším a pomalším, či niečím výrazne „iným hendikepom“, náležitý pozor a veci riešia v zárodku. Tak píše na svojom FB profile, ktorí viacerí radi zdieľame, ako memento tragickej udalosti a náležité očité vysvetlenie.

Čo mohlo byť motívom, mlčanlivého vraha? Kto alebo čo vyvolalo, toto devastujúce násilie.

Verejnosť by mala vedieť príčiny, ak sa to vôbec dá zistiť, keď je samotný páchateľ mŕtvy.

Oceňujem, že sa rýchlo aktivovali policajné hliadky a zastavili ho do jedného kilometra, od miesta zločinu. Cenu však platíme vysokú. Sú obete na životoch a zranení samotní zasahujúci policajti, zranení svojimi zbraňami. Páchateľ nežije a už nič nepovie, čo je ďalšia tragédia, na ktorej sa bude ešte dlho rozvíjať, nejedna konšpirácia. Napríklad táto. Je až podozrivé, ako chladnokrvne mlčky bodal, ako masový vrah Breivik! Bol jeho inšpiráciou?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?