Horiaci strom vo Vrútkach

Autor: Miroslav Ferkl | 19.1.2016 o 17:05 | (upravené 3.3.2016 o 17:56) Karma článku: 6,74 | Prečítané:  647x

Štvrtok 14 januára 2016, pár minút po dvadsiatej hodine idem so psom okolo rieky Turiec vo Vrútkach. Mrzne, je jasno, keď tu vidím, ako sa valí hustý biely oblak cez rieku.

Myslím si, že ide o hmlu, oblak sa zväčšuje, zdá sa, že mráz prituhuje a je tou príčinou. Po dvoch dňoch silného dažďa, by bol dôvod, že sa vytvorí hmla a poľadovica. Idem bližšie, oblak ma zaujal, či to ide z blízkeho tenisového a antukového ihriska, ktoré si vie podržať vodu.

Javí sa mi to ako zaujímavý prírodný úkaz, sublimácia ľadu. Psa zatiaľ zaujímajú všetky pachy a zvuky, prípadné jeho psie frajerky, ktoré stále hľadá na obzore, ale je mierne znervóznený.

Vedľa ihriska je veľký starý strom, odhadujem tak 100 ročná biela vŕba s veľkou dutinou. Bútľavá, ako ľudia zvykovo hovoria. Pozerám, že z nej sršia doslova iskry a dym je vlastne sčasti para z nasiaknutého dreva. V bútľavom strome sa udial zaujímavý prírodný úkaz samovznietenia. Kombinácia práchnivejúceho dreva a vlhkosti spôsobila tlenie, ktoré zapálilo trúdy dreva podobné hnedému uhliu, ktorému stačí zápalná teplota pri 50°C.  Bútľavina má hore diery, ktoré spôsobujú silné komínové prúdenie, o chvíľu by bolo po strome. Oheň začal doslova blčať a hučať. Ako na potvoru nemám dnes so sebou mobil, aby som zavolal požiarnikov, myslel som si, že sa už nič neudeje. Pozerám, že kúsok  asi sto metrov sedia v aute mestské policajtky, ktoré si však tento úkaz nevšímajú. A mohli by, sedia si tak, že cez bočné okno by mali plamene vidieť.  Čo ich tak zaujíma, keď sú v službe a dokonca majú pridelené miesto, kde sa majú zdržovať. Že by to bolo miesto, odkiaľ nemôžu ani odísť? Prídem k nim a žiadam ich, aby zavolali požiarnikov,  prípadne použili svoj hasiaci prístroj. Povedia mi, že na vybavenie hasiacim prístrojom nie sú peniaze... Kýblikom to neuhasíme! Dutina potrebuje riadne vystriekať, vybrať trúd, aby to o týždeň znova nehorelo. Presunú sa k stromu a volajú. Od rozrušenia, nevedia ani číslo požiarnikov 155. Volajte 112tku! Že to určite nie, lebo kým by ich tam spracovali, strom by zhorel...!? Konečne si spomenú na číslo 150, na malom Mercedese prišli o 15 minút. Traja vybehnú s malou cólovou hadicou , ktorá im dáva tak málo vody, akoby traja chlapi robili malú potrebu, čo na horiaci strom nestačí, široký kmeň dvaja chlapi rozpažený nedokážu oblapiť.  Vybaľujú veľkú hadicu a požiar likvidujú konečne profesionálne. Ľudia na druhom brehu sa zastavujú, čo sa tam deje, pýtajú sa ma, lebo si myslím, že ma tam už nikto nepotrebuje, ani mlčiaci strom, ktorému som zachránil život. Bol to možno zázrak, určite nám ten strom, chcel niečo povedať. Možno „Ľudia neblbnite a myslite, kým je čas a nehorí to všetko okolo nás!“. Tu vo Vrútkach, nemusíme ani do posvätnej zeme na Sinaji, do oblasti Džebel Musa, kde sa Mojžiš stretol s podobným úkazom, horiacim kríkom. Ak policajti nemajú malý hasiaci prístroj, profesionálom nefunguje prvá hadica a nikto ani v službe si nič nevšíma, čo potom chceme od voliča. Aby si vedel zvoliť zasa niekoho, čo si svojsky nevšíma, hoci vykrikuje a vylepuje heslá už rok, s prázdnymi slovami, že Vás ochráni, hoci prilieva olej do ohňa!?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?