A načo?

Autor: Miroslav Ferkl | 17.9.2015 o 15:50 | Karma článku: 4,85 | Prečítané:  623x

A načo? Hovorí kamarát, který už toho v živote zažil veľa, má pocit, že by sa mal začať všetkého zbavovať, má toho už všetkého dosť, samé starosti s vecami, ktoré mu doslova zavadzajú. Obťažujú ho. 

Potrebuje len rodinu, šport a pár priateľov, na ktorých mu záleží.

Predáva dom, auto, obrazy, knihy. Núka mi to, skoro nové veci, za likvidačnú cenu. Rozmýšľam, čo by som s tým ja robil. Tam kde je dom, väčšinou nie som, auto je zas velké, môžu v ňom síce spať aj piati celkom pohodlne, je tam dokonca sprcha, WC, kuchyňa, je to obytná nadstavba. Mohol by som s ním už zajtra na cesty. Aj som zvažoval. Kedy a kam, hlavne s kým. Druhý kamarát, vždy štíhly, vyšportovaný s úsmevom radí, užívaj, teraz máš čas, ešte ako také zdravie, vnúčatá, cestuj. Jeho radu počujem však naposledy, nečakane, pár dní dozadu, umiera na brehu mora, pri svojom obľúbenom športe.  

Kam? Stačilo by po Európe, niekam, kde som ešte nebol, kde žijú zaujímaví ľudia. Inak si myslím, že sú všetci zaujímaví, len treba prelomiť bariéru nedôvery, aj tak všetci migrujeme a nazývame to turistika bez ohľadu na motiváciu, žijeme predsa v slobodnom svete. Ani ostnatý žiletkový plot migrantov nezastaví, prečo?

Sedím nedávno na terase, ostrova Čiovo pri Trogire, pri hustej slanej vode na pohľad stále samočistú. More mení farby, po pobreží sa šíria vône jedla, prevažne z rýb, biele jachty, plachetnice-je práve regata, vlajky rôznych štátov sa menia, ako aj tváre posádok, smery ciest a pohybu, jeden do prístavu, jeden z prístavu. Ukotviť loď je umenie, ak je veľká potrebujete byť aspoň traja. Chcete mať loď, musíte mať personál. Na čo Vám je? To je základná otázka. Možno ste úspešný človek, podnikateľ, politik, umelec. Všetci potrebujú kontakty, žiť spoločensky, vzájomne obchodovať. Na všetko nestačí mať virtuálne spojenie. Je to Vaša kancelária, dom, chalupa, možno pýcha alebo dedičstvo. No najčastejšie veľká starosť. Veci nie sú dokonalé, potrebujú údržbu, častú údržbu, čistenie, leštenie podľa priania aj vysoké. Ľudia, ani nehovorím, personál potrebuje sústredený výber. Skúmať doporučenia, odbornosť, školenia rôzných úrovní, kontroly, dodržiavať zákony, normy, odbory, komory atd. Zanedbaný stav, je zlá vizitka, začnú pochybovať o Vašej moci, kapitálu či peňazí, o úprimnosti, čestnosti, sa v tejto politike úrokových sadzieb, môže len zdať. Čím je toho viac a ste vyššie, tým potrebujete mať stále dohľad na všetkých, ktorí by Vás mohli ohroziť na trhu, na pozemku a dnes čoraz aktuálnejšie, aj na živote.

Tam kdesi na počiatku, pri milom zážitku počatia, začína postupne naša starosť, o mať, byť, prípadne ušľachtilo o veci obecné, až prídete skoro na koniec, bilancujete, a spomínate, na čo to pachtenie všetko bolo, na kieho beťaha. Je myslím užitočné sa nad tým zamyslieť, kým sa ešte dá, človek môže a nemusí byť pri tom skeptický, lebo život je jedno veľké umenie, stále ide len o to.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?