Prišiel Piatok v piatok.

Autor: Miroslav Ferkl | 28.6.2015 o 11:19 | Karma článku: 3,35 | Prečítané:  520x

V mladosti som hltal jednu populárnu knihu, Robinson Crusoe. Príbeh stroskotanca, príbeh porovnania vyspelosti civilizácie a prežitia v napohľad nehostinnej prírode,

kde postupne Robinson objavuje životne dôležité potreby a možnosti, ktoré mu dávajú zbytky vybavenia stroskotaných ľodí. Vie ich začleniť, využiť, zachraňujú mu život v krízovej situácii pri strete s domorodým kmeňom, vyznávajúcim kanibalizmus. Tá kniha sa výborne čítala v posteli, kde ma prikvačila častá angína. Vďaka knihe, jej sveta na ďalekom malom tropickom ostrove, som sa z choroby dostával ľahšie.

Prišiel piatok a máme tu permanentný nepokoj-útoky, teror, chorobu civilizácie, ktorou bojujú fanatickí jednotlivci, úplne zlým spôsobom. Robinson Piatka zachránil pred zožraním vlastným kmeňom aj keď z iného ostrova, všetci sa na seba podobali. Mali tmavšiu pleť. Záchrana však nepomáha, ak si záchranca a zachránený, nenájdu spoločnú reč. Aby si mohli svoje dojmy zo záchrany odovzdať a porozumieť si, že im vlastne ide o jedno a to isté. Prežiť!  Robinson alebo lepšie jeho autor Daniel Defoe, začal tým, že pomenoval a identifikoval zachráneného menom Piatok, v deň kedy sa záchrana uskutočnila.

Do Európy prichádzajú ľudia, ktorým vo vlastných krajinách hrozia tiež minimálne zožratím, zotročením tela a ducha podľa pravidiel moslimského Kalifátu. Títo utekajúci však veria, že sú krajiny, kde sa vyznávajú iné pravidlá a všetko kľudne plynie, slobodne sa žije. Niekde dokonca môžete vyznávať aj svoje pravidlá v tolerovanej komunite. Napríklad Vás pozvú na Oslavu. Nedivte sa, že ide napokon o pohreb, je to príležitosť stretnúť sa. Oni sú takí, tešia sa aj zo smrti, lebo je to príležitosť, kde radi pozvú aj cudzieho, ktorého už majú radi, lebo sa s ním stretli hoc pri inej príležitosti. Niekedy sa nám to zdá detinské, ale je to ich pohľad, ich cítenie. Donedávna stavali desiatky rokov hrobky, lebo verili, že posmrtný život je hojnejší a treba sa naň bohato pripraviť. Objavovaním neporušených schránok večnosti sa nám ľuďom v budúcnosti, otvorila minulosť.

Lístok na krvavej pláži s otázkou „Prečo?!“. Prečo v piatok na troch kontinentoch tečie krv. Islamský štát sa stáva autorom, prihlasuje sa k zodpovednosti. Verbuje do boja v každej krajine, chce obnoviť Kalifát, za cenu zabíjania náhodných turistov, ktorí za neúspechy bojov Kalifátu, nenesú určite zodpovednosť.  Otázku prečo, mám radšej od vnuka, ktorý potrebuje objaviť tento svet a my všetci potrebujeme prežiť! Je tu situácia, kedy sa Grécku pomáha roky a výsledok je rovnaký, ako je neistá pôda v samotnej krajine, kde podchvíľou zemetrasením zmizne z povrchu aj 90% stavieb a infraštruktúry. Gréci si na zemetrasenie zvykli a trasú celou Európou. Neverím, že sa pri referende chcú zabávať.

Táto Zemička je tým malým ostrovom v Raji pozemskom, ktorý kedysi obýval Robinson a začal komunikovať so svojím Piatkom, pretože ho potreboval, pretože sa potrebovali vzájomne, aby prežil, nielen sám.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?