My sme zákazníci!

Autor: Miroslav Ferkl | 28.3.2015 o 17:48 | Karma článku: 3,45 | Prečítané:  1009x

Dieťa zrazu spontánne nádherne vykríklo, my sme zákazníci! Jednoduchá krátka veta a koľko znamená. Ako vníma taký človiečik, čo len pred chvíľou uzrel svetlo sveta a zrazu sa rozpozná, že je oslovený, že sa stal zákazníkom. Posadil som vnuka do vozíka, v nákupnom centre, kde z rozhlasu sa linie vľúdny ženský hlas, upozorňujúci zákazníkov na akcie v predajni. Chlapec ani nie tri roky. Autonómne hry doma, vyzerá pri počúvaní akoby nevnímal,  on však počúva a začína si svet a pojmy triediť aj v detskej autosedačke. Dokonca, keď som ju doma vyložil do chodby, zobral si hračku, sadol do sedačky späť a rozkázal, pripútaj ma! Asi ho to baví, je v detskom nepoškvrnenom pre neho novom nepoznanom svete, stal sa zákazníkom. Prejdú rôčky, roky a každý deň bude mať novú identitu. Študent, Občan, Volič možno aj Vojak hľadajúci šťastie.

Nedávna doba, bola o hľadaní stratených identít, plná absurdít. Udalosti sa však opakujú. Zvrhlosti myslenia, určite chorej uzavretej mysle, prinášajú ľuďom nešťastie. 150 ľudí už o tom nepremýšľa, nemôže od 24 marca po úmyselnom páde lietadla. Môžu a mohli o tom však premýšľať v americkom kongrese, kde schválili pomoc Ukrajine s veľkou prevahou hlasov. Nikto si vraj nepraje vojnu a vždy sa nájde niekto, kto ju vyvolá. Ozývajú sa hlasy, môžeme všetko robiť, len nie vojnu s Ruskom. Na zemský orbit letia kozmonauti. Spolu Rus aj Američan, idú skúmať, ako dlho spolu vydržia, skoro ako manželia. Veď oni vojnu nevedú. Oficiálne sa k vojne nikto neprihlásil. My sme predsa doma. A ak nie doma, tak nám to tu určite patrí. Nepotrebujeme byť žiadni zákazníci, platiť, dodržiavať dohody, tvrdia jedni a oslavujú to mohutným urá v parádných uniformách.

Ako nádherne a dlho mi znejú Jurkove slová, dávajú mi inšpiráciu aj k týmto riadkom. Nedávno som videl a počul zostrihaný prejav nášho prezidenta Andreja Kisku, ešte z roku 2012, keď nebol prezidentom, pred študentmi.  Pointou prejavu bola veta, na ostatné vraj môžu študenti zabudnúť: „Čo Vás urobí šťastnými, nebudú peniaze!“ Vážim si pana prezidenta. Je prezidentom štátu, ktorý potrebuje úprimné a skutočne pravdivé slová a činy. Potrebuje vnímavých, kritických ľudí, občanov, čo vedia zaujať postoj, hlavne v čase krízy. V čase keď sú peniaze neskutočným afrodiaziakom, keď ľudia podliehajú stať sa zákazníkom vo všetkom, objednávajú si definitívne riešenia, posúvajú svoje ciele, posúvajú hranice štátov, nechcem sa dožiť situácie, keď vnuk vyhlási. My sme nešťastní zákazníci! Nie je čo kupovať. Tovar bol zrušený, krajina je rozvrátená.

Dieťa ma čistú dušu. Väčšine záleží na tom, aby dostalo výchovu v dobrom prostredí rodiny. Štát by sme vlastne k tomu nepotrebovali v ideálnom stave a prostredí, ale inak si neviem predstaviť, ochranu rodiny, ochranu občana, ochranu kultúry a dosiahnutia cieľa, šťastného človeka. Bez priateľov, bez spojenectva, ktoré sa priamo obnažilo až pádom berlínskeho múru, nie je možná ochrana. Až vtedy sme videli, čo skrýval, čo sme nemali vidieť. Prečo sme nemohli nasledovať príklad Johna Kennedyho, ktorý sa v čase krízy stal Berlínčanom, zastal sa práva na život v demokracii, práva na slobodný výber. Veľmi často, nielen občas to dospelým ľuďom prepína, nie však už tak spontánne, ako v detstve a keď im zapne, je to už fatálne a nezvratné.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?