Sila prírody

Autor: Miroslav Ferkl | 16.5.2014 o 10:55 | (upravené 17.5.2014 o 10:32) Karma článku: 2,81 | Prečítané:  361x

Včera večer vietor zosilnel. S daždom, ktorý lietal vo všetkých smeroch, nielen zhora, z boku, každú chvíľu z iného, skrátka čerti sa ženili sa hovorí, vám nepomôže žiadny dáždnik. Ide o život. Pod stromy neradno chodiť, padajú konáre, padajú celé stromy.

Pes potrebuje, je to jeho čas, ani sila prírody nás nesmie odradiť, ideme a musíme si poradiť. Pes sa spolieha, že mu poradím, drží v papuľke vodítko a spýtavo na mňa hľadí, chce byť uviazaný, som jeho pán. Rozhodujem, že sa nevzdialíme ďaleko od domu, vietor fúka silno, psovi všetky vlasy vejú jedným smerom, od čumáku až po chvost. Strýc lesník mi kedysi rozprával, ako to je, keď vypukne takýto ošiaľ vetra. Čo robiť?! Utekať preč z lesa. Nevieš kam to padne a padne to určite, ako zápalky, vietor krúti, vo všetkých smeroch.

Bez stromov si však nevieme predstaviť, ako by to tu vyzeralo. Sadíme a staráme sa. Občas protestujeme, keď sa niekto rozhodne rezať. Často nič nepomôže, ani sa pripútať reťazami k stromu. Protestujúcich odvedú, niektorých aj na psychiatriu, bránia úradom vykonať úradný úkon.

Bola jedna alej stromov. Zmenil sa režim a ihneď začali rezať. Vraj staré, vraj nádcha, alergie, tieň až do izby, nemáme výhľad, bude tu stavba. Nariadenie o vysadení brali na ľahko, popichali paličky a bolo. Za 25 rokov sú z toho len torzá stromov, nepomáha ani voda, čo ich zavlažuje, nemajú starostlivosť. Potrebujú ešte veľa času, aby sila prírody dokázala nemožné aj bez údržby, bez človeka, vyrásť a tešiť človeka.

Vietor zadul a veľký statný Gaštan praskol na koreni. Zasiahol konármi aj autobusovú zastávku. Našťastie nikoho netrafil. Hasiči sa zbehli, bolo ich neúrekom, zo päť áut, desiatky ľudí s motorovými pílami, blikajúce výstražné svetla a o chvíľku bolo po paráde, strom poskladaný na kúsky. Bude palivo do krbu, sa niekto poteší.

Nedalo mi, ráno som sa išiel pozrieť, prečo sa to stalo? Je tam ešte kúsok aleje, čo vydržala už iné vetry, korene sú riadne zapustené do hrádze Turca, rieky čo prináša život. Strom už dožíval, vnútro bolo prehnité hubou, drevomorka sa pustila do chorého stromu. Čo mu to tak neprospelo? Všimol som si časté solenie chodníka, aj na oceľovom moste, stačí malý mráz a srieň vytvorí klzačku. Deti idú zas do školy, dnes nemrzne, len leje, vietor ustáva, Žofia skončila, dnes je Svetozára, pranostika sa vyplnila. Strom to nevydržal, soľ a sila prírody ho zabila. Poďme vysadiť nový život!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?