Dobrý človek ešte žije!

Autor: Miroslav Ferkl | 5.10.2013 o 15:44 | (upravené 25.10.2020 o 13:48) Karma článku: 5,50 | Prečítané:  747x

Včera som si u priateľa Jána Cígera alias Janka Hraška v jeho antikvariáte v Martine, kúpil opäť nejakú knihu. Nejaká mala názov „Dobrý človek ešte žije“ od Romaina Rollanda, ktorú napísal a vydal v roku 1923 v

Tento čin, nás učili v Skaute. V roku 1968 sa obnovila činnosť skautského hnutia a ja spoločne s mojím susedom Ľubom, Mariánom, Vladom, sme sa prihlásili v Žiline na poslednej Hlinenej kope (s dvoma sondami jazerami, ktoré boli plné vody a mlokov-dnes je tam hotel Slovakia a celé sídlisko sa volá Hliny podľa 4,0m silnej vrstvy hliny, ktorú bolo potrebné odstrániť), kde bolo postavené indiánske Teepee stan, ako registračné stredisko, myslím, že bol máj alebo jún 1968.  Na tie tri roky v Skaute nemôžem zabudnúť, boli to roky, kedy nám starý predvojnový a povojnový skauti odovzdávali svoj život (na úkor svojich dovoleniek s rodinami). Pravidelne sme viedli klubový život, plný hier, súťaživosti, prekvapení a poznávaní prírody, ľudí, disciplíny, sebaovládania, vzájomnej súdržnosti družiny a lásky ku svojej krajine, ktorá vrcholila letnými tábormi, v Kolároviciach, v Blatnickej doline a napokon posledný v Jasenovskej doline pri Rajci. Ukončenie činnosti a „návrat“ k Pionierovi bol spojený s nástupom našej družiny, ešte v Blatnickej doline na júlovom tábore, prišiel tajomník OV KSS na čiernej Volge, vystúpil v obleku a čiernych lakovkách do trávy, prikázal nám rozviazať hnedé šatky spojené pleteným turbanom, ktoré sa hodili ku košeliam v prírodnej „kaki“ farbe, osobne nám potom všetkým po jednom uviazal okolo hrdla červené šatky, ako symbol sovietskeho Pioniera, ktoré sa už vôbec nehodili k našim košeliam, ani do prírody, po jeho odchode, sme si ich dali všetci zase dole a vrátili sa na chvíľu ku pôvodným tmavo hnedým. Našim vedúcim, ktorých sme oslovovali, symbolicky Tiger, Stonoha, Bobor a pod. zakázali ďalej účinkovať, akokoľvek nás viesť k Dobrým skutkom. Nikto ich už potom nevedel nahradiť, žiadni velitelia povolaní na túto činnosť z armády, ktorý sa občas mihli na škole, čo nič neurobili a neboli nám žiadnym príkladom, nemohli sa nám venovať na plný úväzok, boli predsa len na „ krátkom opušťáku“. Fakticky posledný Jasenovský tábor, pri dedinke Jasenovo a meste Rajec, bol už ilegálny.

Prečo na toto spomínam? Táto konkrétna kniha stihla byť vydaná Lidovým nakladatelstvým Praha v roku 1970, v roku nášho posledného tábora. Zrejme ju nestihli zošrotovať prípadne rozbiť sadzbu, pred jej vydaním, lebo to začali robiť aj s inými menej „závadnými“ dielkami, opisujúcimi normálny život, ale Dobrý človek, bol našťastie aj naďalej vydávaný, do roku 2000 počítam tak 14x. Je stály záujem o Dobrého človeka. Každé obdobie má svoje problémy. Dnešným problémom je, že chýbajú v našom živote „normálny ľudia“. Včera som to čítal v diskusiách od jedného pána, čo sa priznáva, že je Policajt. Že Tí normálny čo nevystúpia z radu, sú vlastne vinný za stav, ktorý tu je a panuje. Zákony nestíhajú, morálka je v úpadku, v parlamente sedí pár poslancov, čo nedokážu proti presile spacifikovaných vôbec nič, ostatní reagujú tak, že nereagujú ako poslanci s vlastnou vôľou, len poslušne plnia pokyny v úplnom strachu. Policajt naháňa Policajta, ktorý zo svojej motivačnej „chudoby“ využil svoje možnosti, je trénovaný, vyzbrojený a tak lúpi, vraždí, podpaľuje. Pripomína zvyšky rozprášených hrdých armád z minulosti. Začas ich volali Zbojníci, lebo sa nimi skutočne stali, uniformy sa nechceli zbaviť, zboj ich začal baviť.

Ako poznáš Zbojníka dnes?!   Zrejme sa delia, na úspešných a neúspešných. Tí úspešní si užívajú svoje dobyté územie (možno má aj názov, ako Slovensko), oplocujú ho vysokým, nepriehľadným múrom najlepšie z kameňa alebo vystužený železom, je osadený kamerami, neprestrieľnymi sklami s tmavými fóliami, k dispozícii a okolo je súkromná ochranka, normálny človek, si môže len predstavovať, čo sa v tých objektoch deje, možno, že píšu, azda svoje Pamäti. Vrcholom úspechu je stav Ctihodnosti, možnosť sa fotiť z politikmi na spoločných stretnutiach, stretávajú sa často, niektorí sa aj objímajú, dávajú sa na obdiv, pozerajte aj tohto som si kúpil, dávajú si pusy, ak nie na čelo, tak na svoje šťavnaté ústa-čo tam protokol, konšpiračné byty sú úplne vhodné, tam sa preberá deľba koristi a budúce plány o novú korisť, lebo stará sa už pominula, už je stratová, treba sa jej elegantne zbaviť, napríklad, predať ju štátu a Istotám nahovoriť, že to bude pre ich dobro a stálu nízku cenu všetkých služieb.  Odpočúvali nás, kamaráti to zmetú zo stola, to je zasa nejaká konšpirácia, to boli naši...?, no kopnúť do gúl a je pokoj, veď to sme neboli My, to bol len hlas podobný nášmu a fotka je fotomontáž! Vypite si už tú kolu, teplá je nechutná, stav našich ľudskoprávnych pomerov, dajte s tým pokoj, čo to vlastne je!?

Neúspešní Zbojníci, väčšinou končia na dne. Na dne jazera, kedysi v sude alebo v kyseline, dnes sa likvidátori (alebo vie niekto, kto to vôbec je, keď bola preukázateľne na takýchto akciách zúčastnená štátna moc, ktorá nás má chrániť a musí svoju reputáciu narýchlo zaháňať amnestiami, ktoré súčasná vládna moc nazýva žumpou, ktorú však odmieta vyčistiť, stále zapácha, kal nie a nie vyhniť, ten smrad sa nedá vyvetrať....)  nenamáhajú, za bieleho dňa a najlepšie napoludnie pred školou plnou omladiny, čo by sa chcela naučiť niekedy robiť Dobré skutky, nechajú „zbojníka“ vyhodiť do luftu, či to nebol zbojník, mohol to byť aj omyl, úmysel urobiť Zlo, to však určite bol. Teatrálne a príkladné šírenie všeobecného  povedomia strachu je dnes akože normálne. Zastrašovanie zhorenými autami, chatami,... napadnutie maskovanými útočníkmi a následná smrť z vyčerpania Dobrého človeka na konci síl, bola predzvesťou veľkého svetového konfliktu. Dobrá správa posledných dní je, že jeho pamiatku si  mestská časť Praha 10, chce stále zachovať a kúpila pol domu, kde na zvončeku na plote, stále nájdete dr. Karel Čapek. V dome je stále zachovaný písací stôl s perami a kalamárom, v ktorom spisovateľ namáčal svoje perá a tvoril svetoznáme Slová, Diela, divadelné hry inšpirujúce k Dobrým skutkom, pozýval Domov všetkých, čo mohli a chceli „pátečníkov“, čo veci zložité okolo človeka a jeho bytia každý piatok o 17tej preberali. Tá menovka je výzvou pre všetkých, ktorý ju stále na svojich domoch nemajú, neviem pomenovať dôvod strachu, že sa musí väčšina skrývať vo vlastnom dome, keď žije normálny život.

Dobrý skutok je podporiť svetoznámeho Slováka Petra Breinera, ktorý ide prenajať jedno z najlepších hudobných telies na svete, Kráľovský filharmonický orchester v Londýne a na jar 2014 nahrá Slovenské tance s týmto telesom. Verím, že sa to podarí, sponzori sa množia, lebo ten zvuk bude skutočne jedinečný aj pre každého Slováka, je tu možnosť prejaviť kúsok hrdosti nad úspechom normálneho človeka, čo je iste investícia do Vašej, našej budúcnosti na správnom mieste a v správnom čase, teda ešte je čas na Dobré skutky.  Stačí kliknúť a kúpiť si budúce cédečko alebo vystúpiť z radu.

http://peterbreiner.com alebo http://slovakdances.com , http://slovensketance.sk​THE SONG LIST

1.  Ej, zalužicko poľo / The field of Zaluzice
2.  Oddavac me budu / They will get me married
3.  Dzifče počarovne /  You enchanting girl, you...
4.  Humeňanski koscelok /  The little church of Humenne
5.  Jaj mamičko, svrbí ma /  Oh, mother dear, it itches
6.  Kvitne drobná ďatelinka /  Tiny clovers blooming
7.  Uspávanky /  Lullabies
8.  A muj ocec veľka balamuta /  My father is but one big headache​

II.
9.  Píšťalôčka moja - Ititi, ititi / My little whistle - Ititi, ititi
10.  Na Kráľovej holi / On the King's Mountain
11.  Šaľena ja bula / I must have been crazy
12.  Na košickej turňi / On the watchtower of Kosice
13.  Vravela mi moja mati nesedávať potme/ My mother told me not to sit in the dark​
14.  Šňila še mi v Americe novina / I had this dream in America
15.  Staré dievky, čo robíte? / What are you doing, old spinsters?
16.  Kapura, kapura / You little gate with bars

 

 

http://static.wixstatic.com/media/9950c5_ee3751f30187bd4408e38770d9c5ad32.png_srz_400_81_75_22_0.50_1.20_0.00_png_srz

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?