Trúbiaci Kameň, ako súčasť slovenskej politiky.

Autor: Miroslav Ferkl | 5.7.2013 o 10:48 | (upravené 5.7.2013 o 10:57) Karma článku: 7,20 | Prečítané:  485x

Ako som hľadal a túžil nájsť slovenskú raritu. Obec Sucháň neďaleko Veľkého Krtíša vo svojom okolí skrýva tajomstvo „Trúbiaci kameň“. Značky na cestách od Dudiniec Vás upozorňujú, do ľava 20km, vždy som odolal, bolo to na moju časovku veľa, teda prešli roky, až som nedávno išiel od Zvolenskej Slatiny, Lazov, keď tu tabuľa Trúbiaci kameň Sucháň do prava 2km, ste v obci, hľadáte ten Kameň a stále nič... musíte sa opýtať, Občan ukazuje- vraj vidíte tú bytovku, pôjdete tam do kopca a tam hneď uvidíte také, no tabuľu vedľa cesty,... prejdete 2km a stále nič, len tabuľa predaj medu, plodov prírody a kreatívne kurzy-dostávam chuť na med, tak volám na telefón v tabuľke uvedený (Áno predávame med, ale tento rok je mizerný a som teraz v Bystrici...), poraďte mi, kde je ten Trúbiaci Kameň?  Pokračujte na Krtíš nevracajte sa do Sucháňa (mátala ma tá bytovka, že som to prešiel)! Po ďalšom kilometri konečne už menej profi tabuľa ukazuje do ľava, asfaltová cesta úzka, ale oveľa lepšia, bez výtlkov, no neviete sa dočkať, po kilometri opäť domáci výrobok tabule akosi ukazuje do prava aj dopredu, pokračujem, po ďalšom kilometri som na konci, je tu otočka autobusu s besiedkou alebo je to čakáreň, otočíte sa a hľadáte nejakú tabuľu, jedna Vám povie ako to bolo so životom na Lazoch, druhá zastrčená a nenápadná opäť ukazuje, že som ešte nie na mieste, opäť len názov skoro vápnom na drevenej tabuľke „Trúbiaci kameň 400m (20 minút)“ ukazuje na dve cesty, ktorou sa dať, jedna končí v húštine bez asfaltu a druhá, podľa vyjazdených koľají od terénnych áut pokračuje na lúku.

Rozmýšľam, nemám veľa času, len túžba poznať zázrak prírody ma ovláda-predstavujem si pozostatok doby predhistorickej, ako z hlbín Zeme „duje víchor a náš slovenský kameň trúbi“, terén nevyzerá, že by bol prejazdný cestným vozidlom s nízkym prejazdným profilom, opúšťam ho, prezúvam tenisky a dávam sa pešo, veď 400m je „kúsok!“

Lúka končí objavenou jamou na obilie, kedysi si naši predkovia robili sýpky priamo v teréne, na provizornom zábradlí proti „nešťastníkom“, ktorí by chceli vidieť až na dno, je ďalšia neumelá tabuľka so šípkou pokračuj Trúbiaci kameň. Začínam  byť netrpezlivý, odhadujem, že som prešiel 300m, tak už to asi tu v dolinke bude, vstupujem do tmavého lesa, cesta je ílovitá, rozmočená, vľavo studnička, vpravo je riečisko s malým potôčikom na dne, šírka riečiska však dáva tušiť, že nepôjde o bezvýznamnú riečku, a raz za čas a možno často, ako sme svedkami prívalových dažďov posledných rokov, tu hučí poriadna Riava.

Idem už pol hodiny, klesám z kopca, nadávam si, že budem musieť pri návrate toľko stúpať, ale konečne som na konci, opäť lúka s tabuľami, rozoznávam veľkú naučnú, ktorá ma poúča, že skutočne som na konci, že za touto tabuľou je zázrak prírody „Trúbiaci kameň“ s dvoma otvormi vytvorenými v andezitovej skale, do dnes nezistené, či rukou človeka alebo prírodou. Aby sme boli dokonale zmätený, je na skale číslica s dvojbodkami akože 1194 alebo 1794 alebo sú to turecké znaky alebo kresťanské znamenia, je tam aj jednoduchý kríž aj šípka...Naša tabuľa hovorí, choď do prava do kopca 5 minút je tam zastávka autobusu, možno aj trúbiaci kameň!

Čo už narobíte, keď je to len 5 minút, stúpam na skalu-kopec, stúpanie 30-40%, konečne ho vidím, nie je veľký, ale je to po našom „Balvan“, nachádzam otvory, som sklamaný, že Trúbenie nepočujem, že to nie je tá pravá príroda, ktorá hučí, vytryskuje, buble, šumí, hýbe sa (ano v Grécku nám ako raritu ukazovali hýbajúci sa balvan na jednom gréckom ostrove Kefalónia), ...kľakám si ku kameňu a podľa pokynov z tabule skúšam trúbiť vlastným úsilím, som nasrdený, tak mi to aj trochu zatrúbi, pokúšam sa nemyslieť, či som „Trubiroh“ alebo som naletel priaznivcom obce Sucháň, len dúfam, že zatrúbenie počuli vďaka krivoľakej hlbokej doline pod kameňom a urobili si čiarku do Kroniky, že sa to konečne zas niekomu podarilo-vraj ich nie je veľa. Aj tak vďaka za prechádzku krásnou slovenskou prírodou, kde nie je počuť nič zo slovenskej politiky a zatrúbiť si môžete Slobodne bez správneho poplatku. Možno Vás niekto bude aj počúvať a vypočuje si, čo vás skutočne trápi a príde na pomoc, keď stratíte orientáciu, ako bratia Cyril a Metod zo Solúnu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?