Vážený pán Štefan Hríb!

Autor: Miroslav Ferkl | 2.12.2012 o 13:21 | Karma článku: 6,58 | Prečítané:  1629x

Som rád, že ste tiež prispel postrehom v piatkovom SME na 20 ročný rozpad Československa, dalo sa to čítať. Sme zahltený informáciami, reklamou, že je dnes pre jednoduchých ľudí veľmi ťažké triediť si ich. Ako nám to chýbalo, dnes je z toho jednoducho únava až dezinformácia, hoci pravdivá... Je pravdou, že sa nám pri tom kazí aj zrak,...Ale čo vidím, nie je mi jedno. Svet je v pohybe. Niekedy sa ustáli, niekedy sa Elita dohodne na ústupkoch, niekedy Jeden zavelí na rozpínavosť, až sa to potom ťažko a za cenu obrovských obetí zvláda, jeho myšlienky zastaviť...

Moja rodina od Otca pochádza z jedného malebného údolia v stredných Čechách a od Matky, ako mi kedysi starká povedala, že rod je z Talianska. Svet je od nepamäti v pohybe, ľudia stále migrujú, neustále hľadajú lepší život, nie všetci sa dokažú postaviť na pódium a začať kričať, že Toto a Tu je Zlé.

Peter Breiner mal tento týždeň podľa mňa výborný článok: „Skúsil som oboje, nedá sa porovnať“. Má výborný postreh, ľudský rozmer, prirovnal som ho k Čapkovmu, ku jeho skratke.

To Vaše pomalé blúdenie po známych miestach trojročného pobytu v meste s úžasnou históriou, mi pripomína moje „blúdenie“, cesty našich predkov, zastavujem sa vždy na poslednom bode „nášho“ Jesénia, pri katovskom „špalku“, kde dodýchal slávny Slovák z Horného Jasena, ak ho tak môžem nazvať za tých oných čias spoločného kráľovstva resp. cisárstva, ktorý to chcel spolu s českými stavmi riešiť Inak...

Pred rokom som navštívil svojich príbuzných, 200 rokov (objavená matrika...) sa rozpína rodina z toho údolia, kde sme pásli kravy a náš spoločný predok mal statok a mlyn.

Po prvej vojne sa jeden strýc ocitol bez pravej ruky v Prahe a druhý sa vrátil na Klášter Hradište nad Jizerou bez ľavej ruky. Ten bez pravej si našiel pravú ruku v žene, dcére mäsiara a o tri roky s protézou pilotoval lietadlo. Dožil ako majiteľ kina, krčmy a nájomných bytov. Môj dedo bez ľavej ruky si vzal za ženu dievčinu z chudobnej rodiny z Jesenného neďaleko Semil alebo Železného Brodu a tou pravou rukou postavil dom s Trafikou, kde požičiaval aj knihy. V podkroví sa podelil ešte s jedným sudetským nemcom krajčírom, ktorý tam mal jednoizbový byt s dielňou. Dnes už nie je Kino, krčma ani nájomné byty, vyhorelo to v roku 1970 a doteraz je tam problém niečo postaviť, lebo sa nestavia tunel „Blanka“. Dom v Kláštere N/J sa predal v roku 1986 za symbolické peniaze, predsedníčka MNV sa postavila, že sa to smie predať len domácemu, žiadnemu „pražákovi“ čo si z toho urobí chalupu...

V Čechách som posledných desať rokov vždy ako šofér môjho otca (vraciam mu tretí Groš), ktorý navštívi svoj zvyšok rodiny a spolužiakov z Hradca Králové, je mu 85 rokov, má české občianstvo ako aj slovenské, pred dvoma rokmi si išiel vláčikom predlžiť pas do Ostravy, kde mu ho naposledy vystavili a tam sa ho najprv opýtali: Pane Ferkl Vy ste přijel sám?, Druhá otázka:, Jak to, že Vás tu už nemáme!?

Keď v praxi vidím, ako sa na Slovensku vykladá jeden Zákon piatimi spôsobmi, keď vidím, že hranica na československých prechodoch zmizla, keď čoraz viac ľudí vykladá ako sa dobre slováci a češi znášajú, keď vidím, že to už ani Vladovi Mečiarovi nevadí, keď okrem „korzičky si už spravil svoju Pálenicu“, keď štát prestal plniť svoju funkciu a nemá kto odpovedať na jednoduchú otázku Občana voliča a prvostupňový sudca nečíta a nevie čo je v Zbierke zákonov, druhý ho v tom podporí a Štát skutočne na očiach verejnosti ovláda akási „MAFIA“ a je to jedno, či v Čechách, na Slovensku alebo v Amerike...je dokonca jedno, kto je Prezidentom, atentáty prestali plniť svoju funkciu, ochrana prezidentov tiež, ochrana pred Susedmi neexistuje, len sa Dohodnúť...hoci aj dočasne.

Je to akási Veľká Hra-Great Game ako hovorí Peter. Prebudím sa Zajtra alebo stále Spím!? Nikto nehladuje, Tovary sa vyhadzujú, ničia pre Normy alebo Značky, všetci sa niekde „pichnú“, vždy je nejaká strecha nad hlavou, hoci aj z kartónu....a keďže sa človek vyvinul z prasete, dostávame Zlatého Slavíka, panebože, za co?!

Praha je fakt krásna a ďakujem Václavovi Havlovi, že mi umožnil stať sa na „chvíľu Prezidentom“ vo svojej Knihovne na Kampe v roku 2008, kde som si mohol sadnúť za stôl, kde vykonával svoju desaťročnú misiu, v septembri som dokonca videl Hrádeček, opustenú Zahradnú slavnosť, opustené Divadlo.

V tom roku 2008 som za 100,-USD prešiel okolo Sveta (všade sú priatelia a niektorým sa už ani nechce cestovať...), okolo tejto zázračnej Planéty, kde žijú Ľudia, väčšinou s jedným srdcom a ponúkajú sa Vás objať Zadarmo-Free! Je to skutočne „zázrak“, a že keď to dokážem za 50,-napísal mi Ing.Miroslav Zikmund, že ma navrhne na zápis do Guinessovej knihy rekordov...

Svet je dokonalý, nebojte sa pan Hríb, pýtajte sa, čo bude Zajtra, stále ma to zaujíma, a aby sme to vedeli, musíme poznať aj svoju minulosť, ktorá je zapísaná a postavená aj našimi predkami v Prahe!

A nedajte si nahovoriť, že pod Lampou býva najväčšia Tma!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?