"Tu je Tvoja Amerika, tu máš adamov rýľ!".

Autor: Miroslav Ferkl | 10.1.2011 o 17:48 | (upravené 10.1.2011 o 17:59) Karma článku: 5,53 | Prečítané:  1348x

Dobrý den pan Ing.Horník!
Chcem Vám poďakovat za zaujimavý dokument, ktorý som videl včera na Českej TV, ktorý vďaka káblom a satelitu spája ľudí, Slovensko a Čechy napriek blbosti a sebectvu politikov, o Vašej snahe o obnovu vidieka a tradicie podstávkových domov.

Pravidelne teraz už asi desať rokov vozím môjho otca do Čiech ku jeho spolužiakom v Hradci Královom a po jeho a mojej rodine v Čechách (splácam mu tretí groš), konkrétne okolo Tanvaldu-Plavy, Josefuv Dúl, Jablonec nad Nisou, Klášter Hradište nad Jizerou a vidím ako sa vyvíja ten kraj, ako vyzeral za mojej mladosti a bývalého režimu, ktorý prítomnosťou sovietskej armády a jej vrtulníkových náletov na jeho rodičovský dom v Kláštere z bývalej strelnice Mimoň (točili sa presne nad strechou), ma priam desivým rachotom možnej vojny vyhnal z toho kraja a keďže nikto nemal záujem ostať, predali sme tam dom za smiešne peniaze. Nebol podstávkový, ale predstavoval um a šikovnosť aj môjho deda murára Františka Ferkla, ktorý si ho postavil v roku 1928 jednou rukou, ktorá mu ostala po prvej svetovej vojne.

Rodina je rozsiata po celom kraji a fakt musím konštatovať, že ide o Raj presahujúci hranice Českého Raja okolo Turnova, že je tam množstvo dediniek s krásnymi stavbami, ktoré si zaslúžia obnovu a obnovený život v nich a celej krajine.
Tento problém je aj na Slovensku, kde je veľmi cítiť opúšťanie vidieka mladými ľuďmi, sťahovaním sa za prácou v meste, ľahšiemu životu, dostupnejším službám, súčasným nákupným "amokom" v nákupných centrách, ktoré sú plné vo všetkých denných a dokonca nočných časoch.
Fandím každému, kto si vytýči podobné ciele, ako ste to zhmotnili vo Vašej škole obnovy Pořes...
Z reportáže z Vás cítiť silu, že napriek osudu zo straty syna, ste toto vybudoval. Možno sa v jeho postave tiež vidím, keď sme ako mladí hľadali cestu a neustále nám pribúdali kilometre ostnatého drôtu najmä okolo Bratislavy (vidiac to z vlaku do Kútov), a zlé pocity sa stupňovali, keď ma nepustili v roku 1980 v rámci výmennej praxe do Západného Nemecka, hoci ma vybrali na Vysokej škole, bez uvedenia dôvodu.
Remeslo má zlaté dno spomínal môj dedo František, keby som mal druhú ruku, idem do  Nemecka, tam je práce dosť.  Vstupom do Európy sa to Nemecko dostalo opäť k nám, trhy sa otvorili aj pre pracovnú silu, remeselníkov, veľa ich pôsobilo po roku 1989 v Nemecku, ale sú tu späť a majú dnes veľké firmy, ktoré stavajú celé obchodné komplexy...tu v Čechách a na Slovensku je teraz veľa práce, tu je "Amerika, tu máš adamov rýľ!".
Verím, že sa Vám podarí naplniť program a že škola Vám pôjde. Prajem úspešný rok 2011.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Kuzminová: Presvedčila som sa, že chyba nie je v streleckej forme

Slovenská biatlonistka je bez stresu a vo väčšej pohode. V stíhacích pretekoch skončila jedenásta.

PLUS

Logopedička: Nikdy nie je neskoro odnaučiť sa ráčkovať

Detí s problémami je čoraz viac.


Už ste čítali?