Došla káva!

Autor: Miroslav Ferkl | 2.9.2014 o 10:20 | Karma článku: 4,80 | Prečítané:  826x

Takto volajú naše polovičky, ked im fakt dôjde káva, zvykli si na ňu, kávovala moja mama, môj kamarát, ktorému som nerozumel, ako sa mohol naučiť piť tak odpornú horkú „žbrndu“. Nič lepšie nie je, vieš, to ten kofeín, preberá, musíš byť v pozornosti dlhú dobu ako pilot, je to životabudič. Nuž som to skúsil, keď som dodržal radu, musíš to piť horúce, potom necítiš tú horkosť. No a čo vidíš, keď letíš na východ, pýtam sa ho! Po našu hranicu svetlo, mestá svietia, je tu život, preletíš hranicu a po Moskvu tma.  Bol som omráčený, žiadne svetlo v roku 1991. Asi sú stále zatemnení, možno už od druhej svetovej, možno nemajú žiarovky, možno nemajú na ne, možno ich prestali vyrábať. Možno si letel nad samými vojenskými základňami s atomovými raketami, trochu svetla, zapálenie cigarety a mohla byť pohroma. Jedna taká cigaretka dokázala potopiť celý spojenecký konvoj, ak svetlo videla nacistická ponorka. Počuj a nie si náhodou špión!? Všetci sme predsa dnes turisti, aký špióni. Čo už našpióniš, keď tam nemajú čo jesť, obchody prázdne.

Čudujem sa, toľko ospievaná krajina, „Zem, kde zajtra znamenalo včera“ písal Július Fučík a vydáva knihu v roku 1932, kedy na Ukrajine vypukol Hladomor.  Dlho sa na východ od nás netešili, po neúspešnom prevrate v auguste 1991, rozpade sovietskeho impéria, kedy všetko preberá Ruská vláda na čele s Jeľcinom, vtedy na vrchole popularity. Obdobie rozkvetu a dostatku sa končí v roku 2014. Opäť sa zatvárajú obchody, reštaurácie aj známe značky. Počujem prvý krát, že by sa niekde osvedčená značka Mc Donalds, zatvorila pre nehygienické podmienky.  Nuž Jeľcin si vybral svojho nasledovníka, muža, ktorý ani brvou nepohol, keď si sadal do najmocnejšieho kresla na východe, zrejme veril, že mu odpustí tie prehajdákané miliardy americkej pomoci jeho krajine, ktoré jemu blízky spolupracovníci rozkradli.  Ano, je to dnes mocný muž, môže jemne prstíkom stlačiť tlačítko a vyletíme všetci do luftu. Včera to aj povedal, nedráždite „jadrovú mocnosť“, to akože jeho veličenstvo.

Dnes je tu opäť doba ničenia životov, budov, ciest, vybavenia, reality prázdných obchodov, exodus tých, čo ešte vládzu utekať, realita klamstva politikov, bezcharakterné vyhlásenia,  neboli by možné bez Janukovičom ukradnutých peňazí, bez ruských zbraní, bez ľudí vyškolených v spravodajských službách a patrične zaviazaných jedinému vodcovi. Čo by bolo bez imperiálnych ambícií národa a jeho Putina, ktorých sme nedávno v roku 1945 vítali a v roku 1968 zatracovali. Boli tu a dnes dosť rýchlo môžu byť, ak nebudeme odoberať ich plyn, ropu. Ak nebudeme poslúchať na večné časy. Vyberte si! Došla káva, regál v najbližšom aj vzdialenejšom obchode, je nekonečne narvaný rôznymi čerstvými kávami sveta, zakonzervovanými vôňami so zárukou, esenciami slobodného života.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát zmení výpočet dôchodkov. Ešteže tak, odkazujú seniori

Od budúceho roka sa mali dôchodky zvyšovať len podľa rastu cien, politici však cúvajú. Ceny rástli primálo.

KOMENTÁRE

Hľadáme dospelých, zn. Brexit

Zmenené okolnosti viedli k ostrejším pozíciám pred začiatkom negociácie o odchode Británie z EÚ.

ŠPORT

Do ringu by som už nešiel ani za päťdesiattisíc, tvrdí náš najslávnejší boxer

Dostal ponuku za veľké peniaze bojovať v klietke. Odmietol.


Už ste čítali?